Šelak bílý

Kód: 60450_01 60450_1 Zvolte variantu
Značka: RE-ART
252 Kč 2 357 Kč od 252 Kč 208 Kč bez DPH 1 948 Kč bez DPH od 208 Kč bez DPH
Momentálně nedostupné Skladem (1 ks) Zvolte variantu
Balení
Zvolená varianta není k dispozici. Reset vybraných parametrů.
Můžeme doručit do:
- 18.6.2024 Zvolte variantu
Možnosti doručení

Šelak ve formě šupinek z přírodních materiálů bez vosku – fyziologicky nezávadný, biologicky odbouratelný – pro výrobu přírodního nátěru s vysokým leskem. Šelaková politura je dodnes považovaná za esteticky nejhodnotnější a nejušlechtilejší způsob konečné povrchové úpravy dřeva pro své neocenitelné vlastnosti. Dokonale pod ní vyniká textura a přirozená barva dřeva.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Šelak Bílý ve formě šupinek bez vosku

Šelak ve formě šupinek z přírodních materiálů bez vosku je fyziologicky nezávadný, biologicky odbouratelný materiál, který se využívá při výrobě přírodního nátěru s vysokým leskem.

Šelaková politura je považována za esteticky nejhodnotnější a nejušlechtilejší způsob konečné povrchové úpravy dřeva. Díky ní dokonale vynikne textura a přirozená barva dřeva.

Balení

100g, 1 kg

Barvažlutá, světlá
Zápachbez zápachu
Teplota tání/bod tuhnutí65 - 80 °C
Bod vzplanutí> 300 °C
Hořlavost (pevné látky, plyny)> 300°C
Číslo kyselosti60 - 75 [mg KOH/g]
Obsah vosku≤ 0,2 [%] 
Ztráta sušením≤  2 [%] 

Šelak jako tradiční lakovací materiál

Šelak je velice pružná pryskyřice živočišného původu, získávaná z výměšků samičky červce lakového, který žije v Indonéských lesích. Tento sekret se sbírá z větviček, na kterých se červci usazují, a po vyčištění a tepelném zpracování vzniká jádrový lak.

Po rozpuštění ve vysokoprocentním etylalkoholu se šelak dodává v různých odstínech, jako jsou lemon, orange, rubín, bílý nebo černý. Tento tradiční lakovací materiál se používá jako politura již připravená k použití nebo v šupinkách.

Šelak byl do Evropy dovezen koncem 17. století a tradičně se využíval k lakování hodnotnějšího nábytku, hudebních nástrojů a dalších artefaktů.

Šelak bílý

JE DOBRÉ VĚDĚT

Šelak bílý

Šelaková politura pro dokonalý lesk nábytku

Dnes se šelak používá jako povrchová úprava dřeva, zejména při restaurování dřevěného nábytku, a to jak při obnově starých, ale zachovalých politur, tak při vytváření nových politur na nábytku, kde se původní šelaková vrstva nedochovala, anebo byla nenávratně poškozena.

Leštěním šelakové politury lze dosáhnout neuvěřitelně vysokého lesku. Navíc pod ní dokonale vyniká textura a přirozená barva dřeva a zůstává zachována barevnost tvrdých - tmavších a měkkých - světlejších let v kresbě oproti moření, které vykresluje texturu obráceně.

Šelaková politura je dodnes považována za esteticky nejhodnotnější a nejušlechtilejší způsob konečné povrchové úpravy dřeva pro své neocenitelné vlastnosti.

Jednoduchý recept

2 díly alkoholu a 1 díl šupinek

Nanášení se provádí pomocí šelakového štětce a polny.

Štětec musí být velice jemný a schopný dobře absorbovat šelak. Nejvhodnější jsou štětce s přírodním vlasem, např. speciální šelakovací štětec Hake Brush.

Polna je bavlněný hadřík složený ve dvou vrstvách a vyplněný většinou ovčí vlnou.

Šelak bílý

Nanášení šelaku na dřevo

Samotné nanášení se vždy provádí po řezu dřeva. Tahy musí být jemné, ale rychlé. Po 2 hodinách první nátěr přebruste papírem zrnitosti 320. Po 3 až 4 vrstvách byste měli mít podklad připravený k použití šelaku. Pauzy u nanášení pomocí šelaku jsou cca 2 hodiny. Nesmí se však spěchat a vrstvy se musí nechat dobře vyschnout.

Dále je nutné pracovat v absolutně čistém prostředí. Eventuální prachové smítko na šelaku by způsobilo těžko odstranitelné škrábance. Důležitá je i teplota v místnosti, která nesmí klesnout pod 20°C - aby šelak dobře fungoval a výsledek byl dokonalý.

Šelak se nanáší na povrch tak dlouho, až zaplní póry ve dřevě a vytvoří zrcadlově lesklou plochu bez škrábanců a nečistot - to sice může zabrat i desítky hodin, výsledek však za to stojí.

RADY A NÁVODY

Blog

Pokud potřebujete poradit, můžete se podívat do našeho blogu. V něm naleznete řadu článků a příkladů použití. Více zde

https://google.com/
Šelak bílý

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole:
Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz