Logo
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Pozlacování a vše kolem něj
  4. Základy pozlacování, krok za krokem

Základy pozlacování, krok za krokem

Tepání zlata je starou technikou tváření kovů. První záznamy užívání upraveného zlata k výzdobě různých předmětů pochází z Egypta. V historii, zejména v renesanci se zlato tepalo z dukátu. Z jednoho dukátu pak dokázal zkušený mistr vytepat až 250 plátků zlata. V dnešní době je plátkové zlato vsazeno do knížek po 25 plátcích o rozměru 80x80 mm.

V našem sortimentu si můžete vybrat z nekolika druhů zlata: 

drzhy zlata

1. Zlato rozdělujeme na volné a větrové.

Volné

zlato uložené volně v knížce. Přenásí se na podložku, kde se se zlatem dále pracuje. 

volné zlato

Větrové

zlato nalepené na papírku, vhodné pro zlacení v exteriéru i v interiéru. 

větrové zlato

2. Přenášení zlata na podlošku

přenášení zlata

přenášení zlata

přenášení zlata

přenášení zlata

3. Pro pozlacování je také nutno používat vhodné nářadí

Správný výběr nářadí Vám ušetří spoustu námahy a vynaložené práce. Jako základ je dobré mít pozlacovačský polštářek na kterém krájíme zlaté pláty. Na našich stránkách nabízíme 2 druhy polštářků. S clonou proto větru a bez clony. Jedná se o prkénko, potažené jelenicí nebo teletinou. Často bývá opatřeno sklopnou clonou proti větru. Je třeba jej udržovat v naprosté čistotě.

polštářek pro krájení zlatapolštářek pro krájení zlata

řezání zlata

polštářek pro zlacení

Pozlacovačský nůž, slouží k dělení plátů. Další důležitou součásti je mít pokládací štětec pro přenesení již nařezaného zlatého nebo stříbrného plátu. Je vyrobený z veverčích ocásků vloženého do kartonu. Pro lepší přichycení zlata můžete pokladací štětec promastit krémem, nebo můžete s ním přejet přes vlasy či hřbet ruky natřený krémem. Pro přenášení menších plátků můžete využít vějířovité štětce z chlupů veverky. Používají se pro přesné nanášení zlata. 

pokládací štětec

pokládání zlata

pokládání zlata

pokládání zlata

Štětec tupovací, který slouží pro tupovaní zlata na lepený povrch. Lze s nim zlato vyleštit a přebytečné kousky zlata dotupovat do míst, kde jste se při pokládání zlata nedostali. 

tupovací štětec

Štetce vhodné pro natírání lepidla pod zlato. Jsou to štětce, které mají velmi jemný vlas, který nezanechává na povrchu tahy. 

štětec na zlato  štětec na zlato

4. Dále je už na Vás, jaké lepidlo zvolíte.

Nejčasteji se používá mixtion. Ten slouží pro lepení plátu na kov a další nesavé materiály.

Dělí se na 3h, 12h a 24 hodinový. Tento čas udává, že od natření lepidla můžete začít pozlacovat za 3,12 nebo 24 hodin. Čím větší číslo je, tím větší pracovní čas máte. Například u 3 hodinového mixtionu začínáte pozlacovat cca za 3 hodiny od natření lepidla a máte pak cca 2-3 hodny na samotné lepení. 

  • 3 hodinový(zlacení po 3 hodinách od natření, pracovní čas pro zlacení cca 2-3 hodiny)
  • 12 hodinový(zlacení po 12 hodinách od natření, pracovní čas pro zlacení cca 4-8 hodiny)
  • 24 hodinový(zlacení po 24 hodinách od natření, pracovní čas pro zlacení cca 8-12 hodiny)

zlacení krista

 

Alternativa pro jednoduché pozlacování na vysoký lesk je Kölner KGGG systém. Používá se velmi často na dřevěné a štukové povrchy. Jedná se o tzv. vodní zlacení. Plátkové zlato se pokládá přímo na natřenou plochu lepidlem COLNASOL. Zlato se dá vyleštit do vysokého lesku achátem. 

Zlacení

 

Systém Instacoll pro vysoce lesklé zlacení. Jedná se o lepidlo vhodné pro dosažení vysoce lesklého vnějšího a vnitřního zlacení odolného vůči povětrnostním vlivům. 

instacoll

 

Kölner Rapid. Lepidlo, na které je možné pokládat do 15 minut. Často jej používají kamenící pro pozlacování písma v exteriéru. Oblíbený je u umělců, jelikož velmi rychle usychá a pracovní doba pro pozlacování je cca 2 hodiny. Používá se pro pozlacování malby obrazů, papíru, dřeva, kovu atd. 

rapid lepidlo na zlato

 

Lepidlo Miniatum je pojivo na bázi vodné akrylátové disperze na bázi glykolu. Aplikační prostředek se používá k dosažení vysokého lesku zlacení a postříbření zejména na papíře a jiných pružných, ale i tuhých podkladech.

 

Poliment je zase vhodný pro zkušené pozlacovače.  Používá se v interiéru. U polimentového pozlacování se ještě provádí leštění pomoci achátu. Tato technika není vhodná pro začátečníky. 

poliment

poliment

 

5. LEŠTĚNÍ ZLATA

Leštícím achátem je pak možné zlato vyleštit do vysokého lesku. Používá se pouze u zlacení na POLIMENT a system KGGG.

leštící achát

leštění zlata

Tomáš

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.

Napsali o nás naši zákazníci

Martin Skočovský ⭐⭐⭐⭐⭐

Výjimečné spojení kvalitních produktů s odbornou konzultací s opravdovým restaurátorem a umělcem. Inovativní postupy i znalost klasických technik. Vstřícnost, která není jen zdvořilostní. Moc děkuji!

Tomáš Hubík ⭐⭐⭐⭐⭐

Parádní e-shop. Super přístup, poradí a vysvětlí, prostě na jedničku.

Ing. Jiří Palička ⭐⭐⭐⭐⭐

Rychlý a vstřícný přístup k vyřízení objednávky ihned po zadání. Kvalitní materiál a zájem pana majitele, zda vše proběhlo v pořádku. Málo takových kvalitních firem. Určitě nenakupuji naposledy a vřele všem doporučuji.

 

Sledujte nás na Instagramu
Sledujte nás na instagramu s hashtagem #reart.cz

Kdo jsme...

Restaurování a obnově památek se věnujeme již několik let. Jsme specialisti v oboru památkové péče včetně technologie restaurování a dobře známe materiály využívané k obnově památek. Spolupracujeme pouze s nejlepšími dodavateli materiálů jako jsou Remmers, Keim, ACC silicone a další, které máme odzkoušené na vlastní práci. Snažíme se přinášet novinky z oboru restaurování, nové trendy a materiály, nabízíme taktéž poradenskou činnost. Dodáváme materiály pro sochaře, restaurátory a restaurátorské dílny. Naše práce je našim hobby, kterou děláme s nadšením a radostí. Pokud máte podobné zájmy, určitě si budeme rozumět. Děkujeme za Vaši návštěvu našeho e-shopu a věříme, že i Vám naše výrobky v práci pomohou.

Tomáš a Honza

Kde nás najdete

Podolská 4 (na pěší zóně)

parkování ve dvoře areálu

Hradec nad Moravicí

747 41, Česká republika

Kontakty
Tomáš
Tomáš
(Po-Pá, 8-16 hod.)
© 2020 Re-art / specialisté v oboru památkové péče a restaurování
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz