Tepání zlata je starou technikou tváření kovů. První záznamy užívání upraveného zlata k výzdobě různých předmětů pochází z Egypta. V historii, zejména v renesanci se zlato tepalo z dukátu. Z jednoho dukátu pak dokázal zkušený mistr vytepat až 250 plátků zlata. V dnešní době je plátkové zlato vsazeno do knížek po 25 plátcích o rozměru 80x80 mm.
V našem sortimentu si můžete vybrat z nekolika druhů zlata:

1. Zlato rozdělujeme na volné a větrové.
Volné
zlato uložené volně v knížce. Přenásí se na podložku, kde se se zlatem dále pracuje.

Větrové
zlato nalepené na papírku, vhodné pro zlacení v exteriéru i v interiéru.

2. Přenášení zlata na podlošku




3. Pro pozlacování je také nutno používat vhodné nářadí
Správný výběr nářadí Vám ušetří spoustu námahy a vynaložené práce. Jako základ je dobré mít pozlacovačský polštářek na kterém krájíme zlaté pláty. Na našich stránkách nabízíme 2 druhy polštářků. S clonou proto větru a bez clony. Jedná se o prkénko, potažené jelenicí nebo teletinou. Často bývá opatřeno sklopnou clonou proti větru. Je třeba jej udržovat v naprosté čistotě.




Pozlacovačský nůž, slouží k dělení plátů. Další důležitou součásti je mít pokládací štětec pro přenesení již nařezaného zlatého nebo stříbrného plátu. Je vyrobený z veverčích ocásků vloženého do kartonu. Pro lepší přichycení zlata můžete pokladací štětec promastit krémem, nebo můžete s ním přejet přes vlasy či hřbet ruky natřený krémem. Pro přenášení menších plátků můžete využít vějířovité štětce z chlupů veverky. Používají se pro přesné nanášení zlata.




Štětec tupovací, který slouží pro tupovaní zlata na lepený povrch. Lze s nim zlato vyleštit a přebytečné kousky zlata dotupovat do míst, kde jste se při pokládání zlata nedostali.

Štetce vhodné pro natírání lepidla pod zlato. Jsou to štětce, které mají velmi jemný vlas, který nezanechává na povrchu tahy.

.jpg)
4. Dále je už na Vás, jaké lepidlo zvolíte.
Nejčasteji se používá mixtion. Ten slouží pro lepení plátu na kov a další nesavé materiály.
Dělí se na 3h, 12h a 24 hodinový. Tento čas udává, že od natření lepidla můžete začít pozlacovat za 3,12 nebo 24 hodin. Čím větší číslo je, tím větší pracovní čas máte. Například u 3 hodinového mixtionu začínáte pozlacovat cca za 3 hodiny od natření lepidla a máte pak cca 2-3 hodny na samotné lepení.
- 3 hodinový(zlacení po 3 hodinách od natření, pracovní čas pro zlacení cca 2-3 hodiny)
- 12 hodinový(zlacení po 12 hodinách od natření, pracovní čas pro zlacení cca 4-8 hodiny)
- 24 hodinový(zlacení po 24 hodinách od natření, pracovní čas pro zlacení cca 8-12 hodiny)

Alternativa pro jednoduché pozlacování na vysoký lesk je Kölner KGGG systém. Používá se velmi často na dřevěné a štukové povrchy. Jedná se o tzv. vodní zlacení. Plátkové zlato se pokládá přímo na natřenou plochu lepidlem COLNASOL. Zlato se dá vyleštit do vysokého lesku achátem.

Systém Instacoll pro vysoce lesklé zlacení. Jedná se o lepidlo vhodné pro dosažení vysoce lesklého vnějšího a vnitřního zlacení odolného vůči povětrnostním vlivům.


Kölner Rapid. Lepidlo, na které je možné pokládat do 15 minut. Často jej používají kamenící pro pozlacování písma v exteriéru. Oblíbený je u umělců, jelikož velmi rychle usychá a pracovní doba pro pozlacování je cca 2 hodiny. Používá se pro pozlacování malby obrazů, papíru, dřeva, kovu atd.


Lepidlo Miniatum je pojivo na bázi vodné akrylátové disperze na bázi glykolu. Aplikační prostředek se používá k dosažení vysokého lesku zlacení a postříbření zejména na papíře a jiných pružných, ale i tuhých podkladech.

Poliment je zase vhodný pro zkušené pozlacovače. Používá se v interiéru. U polimentového pozlacování se ještě provádí leštění pomoci achátu. Tato technika není vhodná pro začátečníky.


5. LEŠTĚNÍ ZLATA
Leštícím achátem je pak možné zlato vyleštit do vysokého lesku. Používá se pouze u zlacení na POLIMENT a system KGGG.


Tomáš