Šelak je přírodní pryskyřice živočišného původu. Tato pryskyřice je po staletí využívána pro různé účely, včetně oblasti umění a restaurování pro svoje vynikající adhezivní vlastnosti, ochranu povrchů, fyziologickou nezávadnost, biologickou odbouratelnost a vysoký lesk. Šelak je používán k výrobě tradičních barviv a laků. I když moderní technologie přináší nové možnosti povrchové úpravy dřeva, historický význam šelaku zůstává v mnohých oblastech nenahraditelným. A tak se i dnes mnozí truhláři začínají k používání šelaku vracet.
Historie
V minulosti byl šelak široce používán jako materiál pro výrobu laků a povrchových úprav. V umění byl aplikován na dřevo, plátno nebo jiné materiály pro ochranu a nenahraditelný lesk. Nejčastěji se s ním můžeme setkat na starších nábytcích jako jsou skříně, stoly, hudební nástroje atd. V uměleckém prostředí byl šelak využíván jako pojivo pro barvy a pigmenty. Přidáním šelaku k pigmentům se vytvářely barvy s vynikající adhezí a trvanlivostí. V oblasti restaurování byl šelak používán pro konzervaci a ochranu starých maleb, soch a dalších uměleckých děl. Byl aplikován jako ochranná vrstva, která chránila povrchy před vnějšími vlivy.
Současnost
Dnes se šelak používá jako povrchová úprava dřeva, zejména při restaurování dřevěného nábytku, a to jak při obnově starých, ale zachovalých politur, tak při vytváření nových politur na nábytku, kde se původní šelaková vrstva nedochovala, anebo byla nenávratně poškozena.
Rozeznáváme několik barevných odstínů šelaku
Mezi ty nejtmavší patří šelak černý a rubín. Světlejší odstíny jsou pak šelaky lemon, orange, šelak bílý. Šelak na našich stránkách prodáváme již připravený k použití, nebo v šupinkách.
🧪 Základní recept na rozpuštění šelaku v šupinkách
🔧 Co budete potřebovat:
Šelakové šupinky (např. bělený, rubínový, oranžový atd.)
Technický líh (ethanol 96–99%) – čistý alkohol bez příměsí
Skleněná nebo plastová nádoba s víčkem (nejlépe tmavá)
Poměr:
100 g šelaku
0,5 - 1 litr lihu
(Poměr si můžete upravit podle požadované hustoty – viz níže)

Postup
Odváží se požadované množství šelaku a nasype se do připravené nádoby. Přilije se odměřené množství technického lihu. Nádoba se uzavře a uloží na teplé místo. Směs se nechá 24–48 hodin stát; občas je vhodné ji protřepat nebo promíchat. Po úplném rozpuštění se roztok přecedí přes jemné sítko nebo plátno, aby se odstranily nerozpustné částice.
📌 Tip
K rozpouštění je vhodné používat pouze čistý líh bez denaturačních příměsí (ideálně lékárenský nebo vysokoprocentní líh technický).

🪵 Postup šelakování – aplikace šelakového nátěru
1. Příprava povrchu
Povrch určený k ošetření musí být hladký, suchý a čistý. Staré nátěry, mastnota nebo prach by mohly ovlivnit přilnavost a vzhled šelaku. Dřevěné plochy je vhodné lehce přebrousit jemným smirkovým papírem a poté odprášit.
2. Výběr nástroje
Šelak se nejčastěji nanáší:, plochým štětcem (z přírodních nebo syntetických štětin)
nebo tamponem – tzv. „polituračním balíčkem“ (hadřík s výplní, např. z bavlny), zejména u francouzské politury
3. Nanášení šelaku
Šelakový roztok se nanáší v tenkých vrstvách, rovnoměrnými tahy po směru vláken (u dřeva). Mezi jednotlivými vrstvami se nechá zaschnout alespoň 30 minut až 1 hodinu, podle okolní teploty a vlhkosti.
Po každé vrstvě je možné povrch lehce přebrousit velmi jemným smirkem (např. 400–600) nebo ocelovou vlnou č. 0000, aby se odstranily nerovnosti.
4. Počet vrstev a dokončení
Pro běžné nátěry se aplikuje obvykle 3 až 6 vrstev. U náročnějších povrchových úprav nebo francouzské politury může být vrstev i několik desítek.
🪵 Přidaná hodnota šelaku a šelakovaného nábytku
Šelak vytváří teplý, přirozeně lesklý povrch s jemnou hloubkou, kterou běžné laky nebo syntetické nátěry nedokážou napodobit. Zvýrazňuje kresbu dřeva, prohlubuje jeho barevnost a dodává mu noblesu. To je důvod, proč je šelak oblíbený u intarzií, dýh a historického nábytku.
Šelak je přírodní pryskyřice získávaná z výměšků červce lakového (Laccifer lacca). V kombinaci s lihem je to ekologická, nezávadná a biologicky odbouratelná alternativa k syntetickým lakům a plastovým povrchům.
Použití šelaku je spojeno s tradičními technikami od 18. století a je neodmyslitelnou součástí hodnotného antikvárního nábytku, historických hudebních nástrojů, obrazových rámů i sakrálních předmětů. Když je nábytek šelakovaný, často to zvyšuje jeho kulturní a sběratelskou hodnotu.

Závěrem
Šelak dodává nábytku vzhled, který dýchá řemeslem, historií a vkusem. Oproti běžnému laku nabízí autenticitu, opravitelnost a nadčasovou eleganci, což představuje přidanou hodnotu jak estetickou, tak i tržní.