Zlacení plátkovým zlatem na Kölner KGGG system

Kölner KGGG systém představuje moderní alternativu k tradičnímu zlacení plátkovým zlatem na poliment. Tento systém poskytuje stejně jemné a lesklé zlaté povrchy jako tradiční technika, ale s jednodušším procesem aplikace ve 3 krocích a bez nutnosti používání polimentu. Nakonec je možné leštit achátem a můžete si vybrat z několika barevných odstínů podkladu.

Zlacení plátkovým zlatem na Kölner KGGG system
Zlacení plátkovým zlatem na Kölner KGGG system

KGGG je zkratka pro KölnGoldGlanzGrund (High Gloss Water Gilding System), což můžeme také přeložit jako systém pozlacování na vodní bázi pro vysoký lesk. Je to kompletní řada produktů pro pozlacování na bázi akrylových disperzí. Mnoho z vás se stále vzdělává stejně jako i my v různých možnostech pozlacování. V tomto článku bychom Vás rádi seznámili s pozlacováním za použití tohoto systému, kde je možné dosáhnout vysoce kvalitního, přesto jednoduchého a efektivního zlacení, stříbření ale také zlacení imitacemi plátkového zlata.

Tři komponenty KGGG sytému

Kölner KGGG sytém zlacení se skládá ze tří komponentů, které jsou vodou ředitelné a nanášejí se bez zahřívání. Ušetříte tak čas, ale dosáhnete velmi kvalitního zlaceného povrchu s vysokým leskem.

Příprava podkladu impregnačním prostředkem 

Kölner SEALER P/SEALER 123 A

Příprava podkladu je stěžejní část procesu pozlacování. Poklad by měl být bez sklonu korodovat nebo jinak omezovat přilnavost. Pokud se pozlacuje na absorpční povrchy a savé materiály jako jsou omítky, sádra, papír, neošetřené dřevo, štuk atd. je příprava podkladu obzvláště nutná. Impregnační prostředek se používá jako podklad před nanesením leštícího jílu/hlinky KGGG-FOND k utěsnění absorpčního povrchu, který vytváří film uvnitř materiálu, aniž by se na povrchu vytvořila uzavřená vrstva. Zároveň také poskytuje pro FOND lepší přilnavost. Je důležité důležité, aby byl použit správný impregnační prostředek: buďto SEALER P nebo SEALER 123 A. Jaký je mezi nimi rozdíl?

SEALER P

SEALER P zlepšuje přilnavost mezi pracovním materiálem a následným základním nátěrem. Jedná se o disperzi akrylové pryskyřice ředitelné vodou. Rozdílem oproti SEALER 123-A je jeho zlepšená přilnavost pro FOND. SEALER P použijte u extrémně savých podkladů jako např. u sádry. 

Kölner SEALER P se dá také použít jako bezbarvý lak na plátkové kovy nebo stříbro jako ochrana před atmosférickou korozí. Jako lak – neředěný a nanesený v jedné nebo dvou vrstvách – je odolný vodě, mrazu, různému počasí, avšak při kontaktu s vodou dochází k přechodnému zbělání. Po vytvoření filmu lze vrstvu odstranit pouze acetonem nebo ethanolem.

SEALER 123-A

SEALER 123-A je impregnační prostředek, ředitelný vodou, který také zlepšuje přilnavost mezi pracovním materiálem a následným základním nátěrem. SEALER 123-A se používá pro pozlacování omítky, kamene a dřeva.

Zlacení plátkovým zlatem na Kölner KGGG system

Aplikace základního nátěru Kölner KGGG system FOND

FOND je základní nátěr (hlinka/leštící jíl) v jedné nádobě na vodní bázi, který nahrazuje vrstvy tradičního polimentu. Aplikuje se za studena a obvykle ve 3 až 6 vrstvách, všude tam, kde bude později plátkové zlato, přičemž musí být dosaženo tloušťky suchého filmu 150 μm. Nanáší se měkkým štětcem v závislosti na typu povrchu.  

Zlacení plátkovým zlatem na Kölner KGGG system

Postup

FOND musí být promíchán – s lahvičkou netřepejte jinak vzniknou vzduchové bubliny. 

Jakmile zaschne poslední vrstva, měla by být jemně vyleštěna vlhkým hadříkem, popřípadě přebroušena velmi jemným smirkovým papírem. Na závěr odmastěte povrch alkoholem. 

Nanášení plátkového zlata na lepidlo Kölner COLNASOL/COLNAFIX

Ve třetím kroku vybíráme opět ze dvou produktů řady KGGG systém. První z nich je již připravené lepidlo COLNAFIX nebo lepidlo v tabletě COLNASOL. Používají se pro dosažení vysokého lesku plátkového zlata, ale také plátkového stříbra a různých imitací.

Zlacení plátkovým zlatem na Kölner KGGG system

COLNAFIX

COLNAFIX je již připravené lepidlo k okamžitému použití. Nanáší se štětcem a ihned poté se pokládá do mokrého lepidla plátkové zlato. Po 24 hodinách je možné pozlacený povrch vyleštit achátem.

COLNASOL

COLNASOL je tableta, která se rozpustí v horké vodě. Poměr ředění je 1 tableta na 0,5 litrů vody. Lepidlo se nanáší po schlazení. Plátkové zlato se potom pokládá ihned na mokrý nátěr lepidla. Mělo by se opět počkat 24 hodin, nechat lepidlo dostatečně proschnout a potom vyleštit povrch achátem do vysokého lesku.

V PRAXI

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz