VIDEO, ukázka zlacení na lepidlo mixtion

Příprava podkladu

Velmi důležitý krok před samotným zlacením je příprava podkladu. Čím dokonalejší podklad bude, tím kvalitnější bude samotný efekt pozlacení. Proto před samotným zlacením povrch vždy natíráme olejovou barvou. Žlutou z toho důvodu, že žlutý podklad při drobných nedostatcích se zlatem nekontrastuje.

Nanesení lepidla

Lepidlo MIXTION je základní lepící prostředek pro plátkové kovy a zlato. Podle doby zasychání rozlišujeme několik druhů mixtionu: 3hodinový, 12hodinový a 24hodinový. Tento čas znamená, že od natření lepidla můžete začít pozlacovat za 3, 12 nebo 24 hodin. Čím větší číslo je, tím větší pracovní čas máte. Například u 3hodinového mixtionu začínáte pozlacovat cca za 3 hodiny od natření lepidla a máte pak cca 2-3 hodny na samotné lepení. 

Zlacení

Nanášení plátkového zlata už probíhá standartně s pomůckami, které znáte: polštářek, nůž sloužící ke krájení zlata a štětec pro přenášení zlata. Plátkové zlato používáme od výrobce Noris. Pro venkovní účely vždy doporučujeme čistější zlato 23 karátu a více, silné. 

Tupování

Závěrečné leštění povrchu probíhá pomocí tupovacího štětce. Ten slouží zároveň k tupování zlata, tj. k upevnění zlata na lepený povrch. Na závěr s ním samotné zlato vyleštíme.

Závěrem

Vyzlacený předmět se dále již neošetřuje například lakem nebo jinou povrchovou úpravou. Často právě lak degraduje daleko dříve než zlato.

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz