Logo
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Výroba formy, odlévání
  4. Příklady výroby formy pomocí silikonu 🗿

Příklady výroby formy pomocí silikonu 🗿

Formovací materiály CHT Silicones si rychle získávají oblibu pro svoje vlastnosti a snadnost používání.
Široký výběr těchto produktů uspokojí požadavky různých formovacích technik. Formovací hmoty CHT vynikají excelentní kopírovací schopností, vysokou pevností v tahu, odolností vůči roztržení, nízkou smrštivostí a vysokou rezistencí vůči pro silikony agresivním látkám (PE, PU, epoxy, ..). Několikanásobné prodloužení umožňuje vyrábět i tzv. svlékací formy, nebo vést dělící roviny z hlediska výhodného odlévání. Adičně vytvrzující silikony vynikají extrémně nízkým smrštěním (méně <0.1%), výbornými mechanickými vlastnostmi a tvarovou stabilitou, vytvrzovací proces lze urychlit zvýšením teploty.

Nejpoužívanější

Na sérii kondenzačně vytvrzujících silikonů MM9XX je zajímavá možnost jejich modifikace pomocí řady katalyzátorů a tixotropní přísady. Katalyzátory jsou pigmentovány a tím zajištěna vizuální kontrola promísení se základní složkou, volba katalyzátoru upravuje např. odolnost vůči styrenům, polyuretanům, dobu zpracování a odformování. Katalyzátory lze mezi sebou mísit a tím je možno dosáhnout např. optimální doby zpracování, odformování, ...

POUŽITÍ 

Silikon 940katalyzátorkatalyzátorTA2
Na 1 Kg silikonu MM9xx používáme 50 g katalyzátoru.
Červený katalyzátor - Odformování do 1-2 hod.
Modrý katalyzátor   - Odformování do 24 hod.
MM TA2 - vytváří nestékavou hmotu

forma na bustu

forma na bustu

Základní zalévací hmota se pomocí tixotropní přísady MM TA2 mění na hmotu mírně stékavou až špachtlovací, což umožňuje vyrábět tenkostěnné pružné části forem nanášením několika (obvykle 3) vrstev štětcem (samozřejmě bez jakékoliv armovací tkaniny) nebo snímat otisky ze svislých nebo podhledových ploch bez stékání materiálu.

forma na bustu

forma na sochu

epoxidová socha

odlévání sochy

Výroba silikonové formy chrliče. V místech, kde je časově náročné vyrábět formu, je možné pomocí TA2 tixotropu vytvořit špachtlovací směs, která se nanáší špachtlí nebo štětcem a zároveň nestéká. Použitý materiál je MM 940 a MM CAT R5 NT s TA2 tixotropem.

odlévání sochy

odlévání sochy

Jednotlivé typy silikonů řady MM9xx se mezi sebou dobře pojí a je možné je kombinovat, např. použít nízkoviskózní měkkou hmotu pro otiskovou vrstvu (snadné odvzdušnění) a na další vrstvu použít pevnější pro dosažení lepší tvarové stability. Silikony ACC lze použít i pro zhotovení pružných odlitků, mohou být probarvovány pomocí uměleckých olejových barev nebo práškových pigmentů. Přes vyšší pořizovací náklady na materiál jsou formy zhotovené z těchto materiálů výrazně ekonomičtější : výroba formy trvá kratší dobu - do žádné z vrstev není třeba tupovat armovací tkaninu (pevnost silikonu je dostatečně vysoká i bez ní, navíc by tato tkanina zbavila materiál pružnosti); zhotovení jednoho (i rozměrného) silikonového dílu netrvá většinou déle než jeden den (při použití rychlého katalyzátoru MM Cat R5 cca 4 - 5 hod.), model v podstatě třikrát natřeme vyšpachtlování drobných protitvarů silikonem série MM 9xx s tixotropní přísadou zmenší počet klínů kadlubu (nejlépe před nátěrem třetí vrstvy); forma může být dělená na menší počet dílů (v některých případech je možno formu nedělit a vytvrzený pružný díl jednoduše stáhnout), což zkrátí čas potřebný na její výrobu a podstatně zjednoduší retušování dělících rovin zhotoveného odlitku, reprodukovaný tvar je přesnější, atd.; spotřeba materiálu je poměrně nízká (cca 3 - 3.5kg na čtverečný metr formované plochy) forma vydrží velký počet odlitků (i laminátových nebo polyuretanových), při velkých sériích není třeba formu vyrábět znovu.

formovací silikon ACC

formovací silikon ACC

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.

Napsali o nás naši zákazníci

Martin Skočovský ⭐⭐⭐⭐⭐

Výjimečné spojení kvalitních produktů s odbornou konzultací s opravdovým restaurátorem a umělcem. Inovativní postupy i znalost klasických technik. Vstřícnost, která není jen zdvořilostní. Moc děkuji!

Tomáš Hubík ⭐⭐⭐⭐⭐

Parádní e-shop. Super přístup, poradí a vysvětlí, prostě na jedničku.

Ing. Jiří Palička ⭐⭐⭐⭐⭐

Rychlý a vstřícný přístup k vyřízení objednávky ihned po zadání. Kvalitní materiál a zájem pana majitele, zda vše proběhlo v pořádku. Málo takových kvalitních firem. Určitě nenakupuji naposledy a vřele všem doporučuji.

 

Sledujte nás na Instagramu
Sledujte nás na instagramu s hashtagem #reart.cz

Kdo jsme...

Restaurování a obnově památek se věnujeme již několik let. Jsme specialisti v oboru památkové péče včetně technologie restaurování a dobře známe materiály využívané k obnově památek. Spolupracujeme pouze s nejlepšími dodavateli materiálů jako jsou Remmers, Keim, ACC silicone a další, které máme odzkoušené na vlastní práci. Snažíme se přinášet novinky z oboru restaurování, nové trendy a materiály, nabízíme taktéž poradenskou činnost. Dodáváme materiály pro sochaře, restaurátory a restaurátorské dílny. Naše práce je našim hobby, kterou děláme s nadšením a radostí. Pokud máte podobné zájmy, určitě si budeme rozumět. Děkujeme za Vaši návštěvu našeho e-shopu a věříme, že i Vám naše výrobky v práci pomohou.

Tomáš a Honza

Kde nás najdete

Podolská 4 (na pěší zóně)

parkování ve dvoře areálu

Hradec nad Moravicí

747 41, Česká republika

Kontakty
Tomáš
Tomáš
(Po-Pá, 8-16 hod.)
© 2020 Re-art / specialisté v oboru památkové péče a restaurování
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz