Logo
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Pozlacování a vše kolem něj
  4. Úprava výzdoby rámu a pozlacování plátkovým zlatem 🪞

Úprava výzdoby rámu a pozlacování plátkovým zlatem 🪞

Požadavkem zadavatele bylo odstranění hnědé barvy ve vnitřní části rámu. A nahrazením této barvy povrchem vytvořeným technikou estofado.

pozlacování plátkovým zlatem

Stav rámu před úpravou

pozlacování plátkovým zlatem

Stav rámu po úpravě

pozlacování plátkovým zlatem

Detail původního povrchu vytvořeného technikou estofadu na vnějším rohu rámu.

Technika estofado se používala již před staletími a to hlavně jako imitace drahých látek (brokátu) na polychromovaných sochách umístněných v církevních objektech. Původ tohoto slova pochází z italského slova ,,stoffa", což znamená drahá látka. Nejvíce slávy zažila tato technika v období baroka. Používala se také na tabulových malbách, oltářích, ikonách, rámech, truhlách a obdobných předmětech.

Postup:

Prvním krokem bylo odstranění tmavé barvy.

pozlacování plátkovým zlatem

Poté bylo potřeba vyrovnat původní bílou křídovou vrstvu a nanést několik tenkých vrstev nové plavené křídy spojené s 5% králičím klihem.

pozlacování plátkovým zlatem

Spáry v rozích bylo nutné vyrovnat tmelem namíchaných z jemných dřevěných pilin. A následně přebrousit.

pozlacování plátkovým zlatem

Pro zachování stejného charakteru povrchu jako na původní vnější části rámu jsem kovovou špachtlí vyryla rámečky dodávající ploše větší plasticitu.

pozlacování plátkovým zlatem

Následně jsem plochu impregnovala 2% králičím klihem. Pro dosažení původního odstínu barvy jsem smíchala 2 druhy polimentu, červený a žlutý a spojila 8% králičím klihem.

pozlacování plátkovým zlatem

Ne zcela zaschnutý polimentový povrch jsem vyleštila achátem.

pozlacování plátkovým zlatem

Na ještě pružný povrch jsem nanesla 23.75 karátové plátkové zlato.

pozlacování plátkovým zlatem

Po několika hodinách bylo možné zlato doleštit achátem z důvodu zvýšení přilnavosti zlatých plátků a zvýšení jejich lesku na příslušných místech rámu.

pozlacování plátkovým zlatem

Ze všeho nejtěžší bylo namíchat stejnou barvu, jakou je opatřen vnější rámeček rámu.  

pozlacování plátkovým zlatem

Příprava barevné vrstvy (techniky estofado) spočívá ve smíchání přírodních pigmentů s trochou vody, kapkou lněného oleje a žloutku. Pak jsem tuto směs začala rovnoměrně nanášet štětcem na pozlacený povrch. Do ne zcela uschlé barvy jsem začala vyškrabovat požadované linie dřevěným dřívkem.

pozlacování plátkovým zlatem

Po řádném zaschnutí bylo potřeba zlato i vytvořený estofádový povrch zafixovat šelakem smíchaným s příslušným pigmentem tak, aby nový povrch nepůsobil vůči původnímu povrchu rámu rušivě.

pozlacování plátkovým zlatem

Jako poslední operaci na nově upravené části rámu jsem nanesla olejovou patinu.

pozlacování plátkovým zlatem

Děkujeme Kateřině Musilové, že se s námi podělila o zkušenost s restaurováním historického rámu obrazu a přiblížila nám techniku estofado a zlacení plátkovým zlatem. Příště se můžete těšit na další její příspěvek z oboru restaurování rámů a papíru.  https://www.musilovakaterina.com/cs/

Tomáš a Honza

 

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.

Napsali o nás naši zákazníci

Martin Skočovský ⭐⭐⭐⭐⭐

Výjimečné spojení kvalitních produktů s odbornou konzultací s opravdovým restaurátorem a umělcem. Inovativní postupy i znalost klasických technik. Vstřícnost, která není jen zdvořilostní. Moc děkuji!

Tomáš Hubík ⭐⭐⭐⭐⭐

Parádní e-shop. Super přístup, poradí a vysvětlí, prostě na jedničku.

Ing. Jiří Palička ⭐⭐⭐⭐⭐

Rychlý a vstřícný přístup k vyřízení objednávky ihned po zadání. Kvalitní materiál a zájem pana majitele, zda vše proběhlo v pořádku. Málo takových kvalitních firem. Určitě nenakupuji naposledy a vřele všem doporučuji.

 

Sledujte nás na Instagramu
Sledujte nás na instagramu s hashtagem #reart.cz

Kdo jsme...

Restaurování a obnově památek se věnujeme již několik let. Jsme specialisti v oboru památkové péče včetně technologie restaurování a dobře známe materiály využívané k obnově památek. Spolupracujeme pouze s nejlepšími dodavateli materiálů jako jsou Remmers, Keim, ACC silicone a další, které máme odzkoušené na vlastní práci. Snažíme se přinášet novinky z oboru restaurování, nové trendy a materiály, nabízíme taktéž poradenskou činnost. Dodáváme materiály pro sochaře, restaurátory a restaurátorské dílny. Naše práce je našim hobby, kterou děláme s nadšením a radostí. Pokud máte podobné zájmy, určitě si budeme rozumět. Děkujeme za Vaši návštěvu našeho e-shopu a věříme, že i Vám naše výrobky v práci pomohou.

Tomáš a Honza

Kde nás najdete

Podolská 4 (na pěší zóně)

parkování ve dvoře areálu

Hradec nad Moravicí

747 41, Česká republika

Kontakty
Tomáš
Tomáš
(Po-Pá, 8-16 hod.)
© 2020 Re-art / specialisté v oboru památkové péče a restaurování
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz