Hermann Sachse Shellac černý je barevná leštěnka, která se často používá k leštění pian a klavírů.
OBLAST POUŽITÍ
restaurování nábytku, ochrana dřeva
ZPRACOVÁNÍ
Namočte leštící polštářek šelakovou politurou a krouživými pohyby polštářek vyleštěte. Šelakové leštidla je možné ředit leštícím lihem. Pro poslední leštění použijte několik kapek leštícího oleje Hermann Sachse, aby leštěnka znovu nepraskla. Tento popis je třeba považovat pouze za základ.
PŘÍPRAVA
Povrch musí být suchý a zbavený mastnoty a prachu. Před zahájením leštění je nutné povrch zbrousit, čím jemnější broušení, tím hladší bude povrch. Doporučuje se pečlivé broušení zrnitostí od 180 do 1000.
OBSAH BALENÍ
500ml

RÁDCE RESTAURÁTORA - RADY A TIPY
Šelak
je velice pružná pryskyřice živočišného původu, která se používá k povrchové úpravě dřeva. Nejčastěji se s ním můžeme setkat na starších nábytcích jako jsou skříně, stoly, hudební nástroje atd. V moderní době se někteří truhláři začínají k používání šelaku vracet. Je to hlavně kvůli jeho vlastnostem a vzhledu.
Rozeznáváme několik barev.




Mezi ty nejtmavší patří šelak černý a rubín. Světlejší odstíny jsou pak šelaky lemon, orange, bílý. Šelak na našich stránkách prodáváme již připravený k použití, nebo v šupinkách.
Jednoduchý recept na rozpouštění je tento:
2 díly alkoholu a 1 díl šupinek.

Nanášení se provádí pomocí šelakového štětce a polny.
Štětec musí být velice jemný a schopný dobře absorbovat šelak. Nejvhodnější jsou štětce s přírodním vlasem. Polná je bavlněný hadřík složený ve dvou vrstvách a vyplněný většinou ovčí vlnou.
Samotné nanášení se vždy provádí po řezu dřeva. Tahy musí být jemné, ale rychlé. Po 2 hodinách první nátěr přebruste papírem zrnitosti 320. Po 3 až 4 vrstvách by jste měli mít podklad připravený k použití polny. Pauzy u nanášení pomocí polny jsou cca 2 hodiny.
