Kvalitní nářadí je základ každého řemeslníka, restaurátora i umělce. Může práci výrazně usnadnit. Naopak to nekvalitní nám může průběh práce zkomplikovat a celý proces potom zabere mnohem více času. A čas jsou přeci peníze.
Proto je výběr správného nářadí důležitou počáteční investicí. Dobře zvolený nástroj nám navíc vydrží a může sloužit dlouhé roky.
Při výběru té správné špachtle jsou základní parametry materiál, velikost, tvar, v případě kovových špachtlí i pružnost. Je nutné také vědět, k jakému účelu budeme špachtli používat.
Níže přinášíme krátký rozbor a rozdělení špachtlí, které naleznete v našem sortimentu, abychom to rozhodování alespoň trochu usnadnili.
MATERIÁL
Na našem eshopu nabízíme špachtle z těchto materiálů: dřevo, kost, železo, nerez.
Dřevěné špachtle se používají při práci převážně s modelářskou, případně keramickou hlínou. Na výrobu se používá tvrdé, nějčastěji ovocné, dřevo, které má mimo jiné i krásnou barevnou kresbu, proto bývají dřevěné špachtle i pěkné na pohled. Často bývá jedna strana špičatější pro lepší práci na detailech.
V péči o dřevěnou špachtli je zásadní vyhnout se přímému a dlouhodobému styku s vodou a jejímu úplnému namočení. Dřevo potom boptná a praská. Takovému nástroji můžeme prodloužit životnost vhodnou povrchovou úpravou, například voskováním, nebo olejováním. Lze použít například obyčejná pasta na parkety, nebo, pro trvalejší efekt, renesanční a karnaubský vosk z našeho sortimentu. Takto ošetřená špachtle vám vydrží roky.
Naše dřevěné špachtle jsou vyrábené ručně, proto je každý kus originál, ma jiný tvar, délku a barvu. Je proto nutné vybírat každou špachtli zvlášť (viz číslo v popisku na našem eshopu).

Kostěné špachtle se vyrábí z hovězích kostí. Zpracování takových kostí je časově náročnější záležitost, ať už jde o vaření, čištění, řezání, tvarování a broušení, po závěrečné leštění a bělení. Takto zpracovaná špachtle vydrží (v rámci pracovního procesu), prakticky cokoliv. Je hojně využívána k modelování, při práci keramiků, nebo při lepení papíru, kde tak můžeme nahradit kost knihařskou.

Železné špachtle vznikají přavážně kováním. To všeobecně zušlechťuje jejich vlastnosti a následné broušení určuje výsledný tvar. Používají se pro práci se sádrou, štukem, betonem a to jak během samotném modelování, tak při následném škrábání a broušení již vytvrdlého materiálu. Nevýhoda je, že jejich povrch při delším nepoužívání rezne. Tomu lze částečně zabránít vhodnou povrchovou úpravou (barva, nebo Revax 30), ale to proces jen zpomalí. Při pravidelném používání se však rez setře a vytvoří jen mírnou patinu.

To dává velké plus špachtlím nerezovým, které si uchovávájí stále stejný povrch. Použití je v zásadě stejné, jako u špachtlí železných, jen se lépe udržují.

TVAR A VELIKOST
U výběru té správné velikosti a tvaru je nutné vědět, na co budete špachtli převážně používat, pokud máte v plánu pracovat ve velkých plochách, v malých detailech, pokud budu modelovat s živou hmotou (sádry, štuku, hlína), nebo s hmotou zavadlou (škrábání, čištění). Specifický tvar má například špachtle spárovací, kde je základním kritériem velikost spáry, se kterou chci pracovat. Proto je nutné zvážit výběr malé špachtle, oproti té velké, případně vybrat zlatý střed, kterým zvládnete podle potřeby obojí.
PRUŽNOST
V naší nabídce najdete jak měkké (pružné) kovové špachtlě, tak i ty tvrdé.

Pužné najdou uplatnění například v lepení knižních vazeb při uhlazování lepených ploch, nanášení lepidel, nanášení tmelu do jemných spár a podobně. Umožňují a zároveň vyžadují jemnou a citlivou práci, protože při větším tlaku by mohlo dojít k jejich ohnutí, zdeformování a prasknutí. Středně pružné špachtle se hodí například k tmelení, sádrování, zkrátka přidávání hmoty, při kterém je nutné pracovat s citem. Pružnost špachtle se většinou odvíjí od její velikosti - čím větší špachtle, tím méně pružná a naopak.

Tvrdé špachtle se dají také použít na tmelení, sádrování a štukatérství. A to jak během přidávání hmoty (sádrování, tmelení), tak u následného tvarování a broušení hmoty již vytvrdlé.

Lze s nimi škrábat a začišťovat detaily v sádře, zapravovat nerovnosti v nástěnných štucích, nebo oškrábávat staré nánosy a krusty.

Speciálním odvětvím jsou malířské špachtle, které bývají extra pružné a s větší plochou, protože slouží k míchání barev, nanášení pastózních vrstev a jejich roztírání a tvarování.

Snad vás tento stručný výčet nasměroval tím správným směrem. Pokud i nadále váháte, nebojte se na nás obrátit prostřednictvím emailu, nebo telefonu.