Barva na zeď z celulózového lepidla

Barvy z celulózového lepidla jsou oblíbené díky své snadné manipulaci, nízkým nákladům a krásnému barevně čistému, matnému výslednému povrchu. Nejdůležitější vlastností těchto barev je jejich snadná omyvatelnost a zpětná odstranitelnost. Barvy na bázi celulózového lepidla jsou vhodné pro vápenné omítky, vápenocementové omítky, omítky ze syntetické pryskyřice a disperzní barvy. Před aplikací barvy je nezbytné zajistit povrch důkladně suchý a bez nečistot. Vzniklé množství barvy pokryje přibližně 200 m2 plochy.

Barva na zeď z celulózového lepidla

400 g Tylose® MH 300 P2

Barva na zeď z celulózového lepidla

5 kg Titanové běloby

Barva na zeď z celulózového lepidla

5 kg Křídy z Champagne 

Barva na zeď z celulózového lepidla

10 l Studené vody

 

Barevné odstíny

Místo bílých pigmentů můžete samozřejmě použít i jiné barevné pigmenty, abyste získali různé barevné odstíny. Namočte 10 kilogramů pigmentu do studené vody (v poměru 1 kilogram pigmentu na 0,5 litr vody) a nechte přes noc vsakovat. Je nutné otestovat, zda odstín zasychá požadovaným způsobem. Možná budete muset přidat více pigmentu, ale buďte opatrní – barva se smí míchat pouze s barvou, protože přidání surového pigmentu jen tak do barvy by způsobilo hrudky. Kadmiové pigmenty se pro barvu z celulózového lepidla nedoporučují.

Barva na zeď z celulózového lepidla

Recept

 

Výroba roztoku lepidla 

Za stálého míchání rozpusťte 400 gramů Tylose® MH 300 P2 v 10 litrech studené vody. Míchejte Tylose, dokud nepřestane plavat a poté nechejte směs přes noc vsáknout. 

Výroba pigmentové pasty

Obecně se doporučuje pigmenty nejprve smočit ve vodě – udělat z nich pastu, aby se v barvě nevytvořily hrudky. Pro dosažení čistě bílé barvy smíchejte 5 kg Titanové běloby a totéž množství Křídy z Champagne ve studené vodě v poměru 1 kilogram pigmentu na 0,5 litru vody. Postupně sypte pigmenty po troškách na vodní hladinu, nemíchejte! Pigmentovou pastu nechejte smočenou přes noc. 

Výroba lepidlové vody

Lepidlovou vodu získáte smícháním 1 litru roztoku lepidla Tylose a 10 litrů studené vody. Pokud je povrch dost savý, můžete potom použít lepidlovou vodu také jako základní nátěr.

 Výroba barvy

Smíchejte vyrobenou pigmentovou pastu a roztok lepidla Tylose v poměru 1:1 – jeden díl pigmentové pasty a jeden díl roztoku lepidla. Dobře promíchejte. Směs řeďte lepidlovou vodou, dokud nevykazuje dobře roztíratelnou konzistenci. 

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz