Logo
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Praktické rady, restaurování
  4. ČIŠTĚNÍ KOVU POMOCÍ CHELATONU 3

ČIŠTĚNÍ KOVU POMOCÍ CHELATONU 3

Často nám píšete o rady ohledně čištění kovu pomocí Chelatonu 3. Jaká je jeho oblast využití, jak správně namíchat roztok, jak dlouho nechat lázeň působit. Proto jsme se rozhodli, že vám celý postu vysvětlíme na konkrétním příkladu. 

Nejprve ale ve zkratce: ,,Co je to Chelaton 3?‘‘

Jedná se o disodnou sůl kyseliny ethylendiaminotetraoctové. C10H14N2Na2O8 . 2 H2O, bílý prášek rozpustný ve vodě a restaurátory hojně využívaný k čištění kovových předmětů jako jsou mince, nebo historické zbraně. Velmi snadno se s ním čistí zlato, stříbro, mosaz, cín a bronz. Lze s ním také vyčistit železo, měď, alpaku atd. ale průběh je třeba pečlivěji sledovat.

Základní roztok získáme smícháním vody a Chelatonu 3 v poměru cca. 100:2 (1 dcl vody a 2 g prášku). Pro snadnější rozpouštění můžeme použít vodu teplou. Poté do lázně vložíme čištěný předmět tak, aby byl kompletně ponořený.

Reakce je patrná v rámci pár desítek minut. Předmět průběžně kontrolujte (při manipulaci použijte gumové rukavice), větší usazeniny můžete jemně odstranit pomocí kartáčku. Po dosažení požadovaného stupně čištění předmět z lázně vyjměte a proces neutralizujte pod tekoucí vodou.

Ošetřený povrch je vhodné zakonzervovat, například nátěrem konzervačního vosku Revax 30.

A slíbený názorný příklad, čištění mosazného svícnu.

Svícen byl rozebrán na jednotlivé segmenty a v nádobě s vodou a Chelatonu 3 ponechán celkem 24 hodin. Roztok jsme získali rozpustěním 200 g prášku v 8 litrech vody. Reakce byla patrná během 30 minut. Předmět byl každých pár hodin kontrolován. Po neutralizaci ošetřen konzervačním voskem Revax 30.

čištění pomocí chelatonu

čištění pomocí chelatonu

čištění pomocí chelatonu

čištění pomocí chelatonu

čištění pomocí chelatonu

čištění pomocí chelatonu

čištění pomocí chelatonu

čištění pomocí chelatonu

čištění pomocí chelatonu

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.

Napsali o nás naši zákazníci

Martin Skočovský ⭐⭐⭐⭐⭐

Výjimečné spojení kvalitních produktů s odbornou konzultací s opravdovým restaurátorem a umělcem. Inovativní postupy i znalost klasických technik. Vstřícnost, která není jen zdvořilostní. Moc děkuji!

Tomáš Hubík ⭐⭐⭐⭐⭐

Parádní e-shop. Super přístup, poradí a vysvětlí, prostě na jedničku.

Ing. Jiří Palička ⭐⭐⭐⭐⭐

Rychlý a vstřícný přístup k vyřízení objednávky ihned po zadání. Kvalitní materiál a zájem pana majitele, zda vše proběhlo v pořádku. Málo takových kvalitních firem. Určitě nenakupuji naposledy a vřele všem doporučuji.

 

Sledujte nás na Instagramu
Sledujte nás na instagramu s hashtagem #reart.cz

Kdo jsme...

Restaurování a obnově památek se věnujeme již několik let. Jsme specialisti v oboru památkové péče včetně technologie restaurování a dobře známe materiály využívané k obnově památek. Spolupracujeme pouze s nejlepšími dodavateli materiálů jako jsou Remmers, Keim, ACC silicone a další, které máme odzkoušené na vlastní práci. Snažíme se přinášet novinky z oboru restaurování, nové trendy a materiály, nabízíme taktéž poradenskou činnost. Dodáváme materiály pro sochaře, restaurátory a restaurátorské dílny. Naše práce je našim hobby, kterou děláme s nadšením a radostí. Pokud máte podobné zájmy, určitě si budeme rozumět. Děkujeme za Vaši návštěvu našeho e-shopu a věříme, že i Vám naše výrobky v práci pomohou.

Tomáš a Honza

Kde nás najdete

Podolská 4 (na pěší zóně)

parkování ve dvoře areálu

Hradec nad Moravicí

747 41, Česká republika

Kontakty
Tomáš
Tomáš
(Po-Pá, 8-16 hod.)
© 2020 Re-art / specialisté v oboru památkové péče a restaurování
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz