Často nám píšete o rady ohledně čištění kovu pomocí Chelatonu 3. Jaká je jeho oblast využití, jak správně namíchat roztok, jak dlouho nechat lázeň působit. Proto jsme se rozhodli, že vám celý postu vysvětlíme na konkrétním příkladu.
Nejprve ale ve zkratce: ,,Co je to Chelaton 3?‘‘
Jedná se o disodnou sůl kyseliny ethylendiaminotetraoctové. C10H14N2Na2O8 . 2 H2O, bílý prášek rozpustný ve vodě a restaurátory hojně využívaný k čištění kovových předmětů jako jsou mince, nebo historické zbraně. Velmi snadno se s ním čistí zlato, stříbro, mosaz, cín a bronz. Lze s ním také vyčistit železo, měď, alpaku atd. ale průběh je třeba pečlivěji sledovat.
Základní roztok získáme smícháním vody a Chelatonu 3 v poměru cca. 100:2 (1 dcl vody a 2 g prášku). Pro snadnější rozpouštění můžeme použít vodu teplou. Poté do lázně vložíme čištěný předmět tak, aby byl kompletně ponořený.
Reakce je patrná v rámci pár desítek minut. Předmět průběžně kontrolujte (při manipulaci použijte gumové rukavice), větší usazeniny můžete jemně odstranit pomocí kartáčku. Po dosažení požadovaného stupně čištění předmět z lázně vyjměte a proces neutralizujte pod tekoucí vodou.
Ošetřený povrch je vhodné zakonzervovat, například nátěrem konzervačního vosku Revax 30.
A slíbený názorný příklad, čištění mosazného svícnu.
Svícen byl rozebrán na jednotlivé segmenty a v nádobě s vodou a Chelatonu 3 ponechán celkem 24 hodin. Roztok jsme získali rozpustěním 200 g prášku v 8 litrech vody. Reakce byla patrná během 30 minut. Předmět byl každých pár hodin kontrolován. Po neutralizaci ošetřen konzervačním voskem Revax 30.








