Románský cement je vysoce hydraulické pojivo, které se připravuje pálením slínovců, vápenců přirozeně obohacenými o složku jílovitou. I když název obsahuje slovo cement, o cement se tedy nejedná. Teplota výpalu je pod hranicí slinování, při teplotě 800-1200 °C. Velmi zjednodušeně lze říci, že románský cement se se svými vlastnostmi nachází mezi hydraulickým vápnem a běžným portlandským cementem. Jde o velmi rychlé pojivo s dobou počátku tuhnutí 7-20 minut (VICAT PROMPT CEMENT 2 minuty) , barva v závislosti a teplotě od žluté do hnědé, velmi odolný proti atmosférickým vlivům a krystalizaci solí. Tento materiál byl velmi rozšířen při realizacích fasád a dekorativních prvků ve druhé polovině 19. století a počátkem 20. století.
OBLAST POUŽITÍ
V oblasti restaurování památek je hlavním přínosem vzhled dosahovaných výsledných produktů, zpracovaných z Prompt Cementu. Další důležitou vlastností je ale také pevnost, lze tedy s materiálem tvořit také staticky nosné prvky, např.žebra kleneb v gotických památkách, zábradlí apod.
Výroba uměleckých předmětů, soch, kreativita ve stavebnictví.
Snadná zpracovatelnost, regulovatelné tuhnutí tvrdnutí jsou dobrými předpoklady pro kreativní a tvůrčí práci, i zde může být výhodou přírodní vzhled materiálu.
Tabulka pevnosti v tlaku (MPa) (malta 1:1 dle hmotnosti)

Velikost balení
25 kg


Reprofilace kamene pomocí románského cementu


Popis obrázku: osekání cementových vysprávek a příprava vystužení pomocí helikálních výstuží.

Popis obrázku: vysprávka tufitového soklu pomocí románského cementu. Tiufit je porézní kámen, který obsahuje 25-75 % vulkanického materiálu. Přiblížit se proto do struktury a použití tmelu je velmi složité. Tato směs se skládá z románského cementu, jemné frakce slezské droby a pigmenty. Následně je možné vytvořit strukturu povrchu pomocí kartáče a brusných kamenů.