Logo
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
08.01.2021
Zpravodajství

Litinové kříže ❤️

V letošním roce se město Hradec nad Moravicí, ve spolupráci s Kulturní komisí rady města, začalo zabývat obnovou drobných sakralních památek na městském hřitově. Byly zrestaurovány a následně nově osazeny tři dobové litinové kříže, které byly v havarijním stavu. Kříže byly odborně obroušeny (byly odstraněné letité vrstvy barev, čimž vystoupily detaily plastiky), natřeny kovářskou a následně zlatou barvou (do budoucna připravené pro vyzlacení), a opatřeny povrchovou konzervační ochranou.

Litinové kříže se u nás rozšířily v 19. století, kdy začaly nahrazovat kříže dřevěné. V této době šlo o prestižní záležitost. kterou si nemohl každý dovolit. Teprve ve druhé polovině 19. století převzaly výrobu místní slévarenské dílny, jako například Sobotín, Frýdlant a Adamov. V těchto dílnách došlo k podstatnému zlevnění výroby a tyto kříže si mohl dovolit i prostý lid. Jednotlivé kříže můžeme dohledat v katalogu firmy, kde se vyráběly. 

Většinou šlo o neogotické tvarosloví s využitím srchitektonických prvků, jako jsou lomené oblouky a podobně. Kvalita a hodnota této produkce je dosud málo známa a ceněná. Právě ze druhé poloviny 19. století pochazí typický romantický pohled na hřbitov s litinovými kříži. 

Naší snahou je estetická obnova prostoru hřbitova a zachování dobových křížů, jako nedílného a velmi působivého fenoménu historie. 

litinové kříže

litinové kříže

Popis obrázku: nanesená zlatá barva, jako podklad pod zlacením.

litinové kříže

litinový kříž

litinový kříž

litinový kříž

revax

Popis obrázku: závěrečná konzervace pomocí přípravku REVAX 30.

Podobné kříže můžeme najít na mnoha jiných hřbitovech. 

litinový kříž

litinový kříž

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.

Napsali o nás naši zákazníci

Martin Skočovský ⭐⭐⭐⭐⭐

Výjimečné spojení kvalitních produktů s odbornou konzultací s opravdovým restaurátorem a umělcem. Inovativní postupy i znalost klasických technik. Vstřícnost, která není jen zdvořilostní. Moc děkuji!

Tomáš Hubík ⭐⭐⭐⭐⭐

Parádní e-shop. Super přístup, poradí a vysvětlí, prostě na jedničku.

Ing. Jiří Palička ⭐⭐⭐⭐⭐

Rychlý a vstřícný přístup k vyřízení objednávky ihned po zadání. Kvalitní materiál a zájem pana majitele, zda vše proběhlo v pořádku. Málo takových kvalitních firem. Určitě nenakupuji naposledy a vřele všem doporučuji.

 

Sledujte nás na Instagramu
Sledujte nás na instagramu s hashtagem #reart.cz

Kdo jsme...

Restaurování a obnově památek se věnujeme již několik let. Jsme specialisti v oboru památkové péče včetně technologie restaurování a dobře známe materiály využívané k obnově památek. Spolupracujeme pouze s nejlepšími dodavateli materiálů jako jsou Remmers, Keim, ACC silicone a další, které máme odzkoušené na vlastní práci. Snažíme se přinášet novinky z oboru restaurování, nové trendy a materiály, nabízíme taktéž poradenskou činnost. Dodáváme materiály pro sochaře, restaurátory a restaurátorské dílny. Naše práce je našim hobby, kterou děláme s nadšením a radostí. Pokud máte podobné zájmy, určitě si budeme rozumět. Děkujeme za Vaši návštěvu našeho e-shopu a věříme, že i Vám naše výrobky v práci pomohou.

Tomáš a Honza

Kde nás najdete

Podolská 4 (na pěší zóně)

parkování ve dvoře areálu

Hradec nad Moravicí

747 41, Česká republika

Kontakty
Tomáš
Tomáš
(Po-Pá, 8-16 hod.)
© 2020 Re-art / specialisté v oboru památkové péče a restaurování
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz