Po takřka dvou letech skončila rekonstrukce kostela Nanebevzetí Panny Marie v Opavě, jejichž součásti jsme byli i my.
Projekt počítal s kompletní opravou vnějšího pláště této jedinečné slezské cihelné gotiky a současně také obnovou interiéru včetně položení nové elektroinstalace a osvětlení.
Konkrétně naše práce spočívala v čištění režného zdiva od mechů a nečistot.
Vytmelení defektu cihel, restaurování kamenných prvků a reprofilace tufitových žeber v interiéru u jednotlivých kaplí.
Rádi bychom se s Vámi podělili o zkušenosti s touto prací v naší fotoreportáži.

Konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie před rekonstrukci.

Konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie po rekonstrukci. Na fotce je vidět režné zdivo a kamenné prvky po vyčištění.

Režné zdivo čištění
Restaurování cihlového zdiva je téma samo o sobě. Pokud dodržíte postup čištění - doplnění - povrchová úprava, můžeme Vám nabídnou možnou variantu.
K čištění cihel je ještě nutno dodat, že jej rozdělujeme na biologické čištění (mechy a řasy) a čištění usazených nečistot (prach a zčernalé krusty).
Pro odstaranění biologicky napadeného povrchu použiváme přípravek BFA koncentrát. Jedná se o sanační roztok, který se ředí v poměru 1:9 s vodou. Povrch natřeme nebo nastříkame, necháme působit a po 7 dnech můžeme povrch očistit vysokotlakým čističem.
Pokud je povrch cihel stále znečištěný, můžeme použít další čističe.
Pro odstranění zčernalého povrchu použiváme Fassadenreiniger-Paste, který má vysokou čistící schopnost. Jedná se o gel, který se nanáší na suchý povrch v množství minimálně 0,1 kg/1m2. Nechá se působit dle potřeby a poté přípravek z povrchu odstraníme proudem vody, nejlépe pomocí vysokotlakého čističe. Části se silným znečištěním se čistí mechanicky košťaty z přírodních materiálů,nebo kartáčem na násadě (před následným omýváním vodou) .
Jako další variantu použiváme čistič Clean Galena. Jedná se o ekologický čistič pro šetrné čištění. Pastu naneseme na poškozený povrch a necháme úplně vyschnout. Poté stačí pastu z povrchu mechanicky odstranit.


Režné zdivo doplnění
Pro doplnění cihlového zdiva, pokud neměníme celou cihlu, se nám osvědčil tmel Restauriermörtel 0.5 mm. Má velmi dobrou nasákávost vody. Díky barevné škále máte možnost vybrat z několika odstínů, které můžete vzájemně mezi sebou mísit a tak dosáhnout idealního odstínu. Pokud je úbytek hmoty příliš velký, doporučujeme jako jádro použít Grundmörtel. Kritické místa můžete podpořit nerezovou armaturou. Poté jako finální tmel použijete Restauriermörtel.


Režné zdivo retuš
Čištění kamene
U čištění kamene většinou kombinujeme chemické a mechanické čištění.
Pro odstaranění biologicky napadeného povrchu použiváme BFA koncentrát.
Ředí se v poměru 1:9 s vodou.

U chemického čištění kamene používáme jako velmi učinný prostředek Fassadenreiniger-Paste obdobně jako jsme již psali u čištění cihel. Gel naneseme, necháme působit a poté tlakem vody odstraníme.
Dobře čistí hloubkové zčernalé znečištění, které nejde mechanicky odstranit.

Mechanické čištění pomocí mikroabrazivního tryskání.
.jpg)
Doplnění kamene
U pískovce použiváme tmel Restauriermörtel 0.5 mm. Pokud je úbytek hmoty příliš velký, použiváme Grundmörtel.
Strukturu kamene poté vytváříme přebroušením tmelu brusným kamenem.

U tufitu dopňujeme kámen vytvořením tmelové hmoty pomocí románského cementu. Tiufit je porézní kámen, který obsahuje 25-75 % vulkanického materiálu. Přiblížit se proto do struktury a použití tmelu je velmi složité. Tato směs se skládá z románského cementu, jemné frakce slezské droby a pigmenty. Následně je možné vytvořit strukturu povrchu pomocí kartáče a brusných kamenů.


Zpevňování kamene
Zpevňování kamene patrí mezi důležitou kapitolu při restaurování kamene. Zpevňovače rozdělujeme na klasické zpevňovače, dále zpevnění na bází elastifikovaných zpevňovačů a modifikované zpevňovače.
Pískovec: KSE 100 a KSE 300
Vápenec: KSE 300 HV
Tufit: KSE 500 E

Hydrofobizace kamene
Cílem hydrofobizací je značné snížení nasákavosti - kapilárního přijmu vody. Jedná se tak o preventivní opatření, jelikož kapilární příjem vody ze srážek může vyvolat nebo urychlit proces poškození.
.jpg)